Czy kurier musi wnieść paczkę pod drzwi adresata?
Wybierając usługi firmy kurierskiej, często jesteśmy przekonani, że kurier podjedzie pod wskazany adres, a następnie doręczy paczkę bezpośrednio do rąk adresata. O ile z wnoszeniem niewielkich paczek pod drzwi odbiorcy na ogół nie ma problemu, zamawiając ciężką paczkę, należy liczyć się z tym, że kurier może odmówić jej wniesienia. Czy słusznie? Okazuje się, że w niektórych przypadkach tak! O tym, kiedy przysługuje prawo odmowy, decyduje regulamin konkretnego przewoźnika, dlatego warto zapoznać się z nim przed zamówieniem usługi kurierskiej.
Na czym polega usługa wniesienia Door-To-Door?
Podstawową formą doręczania przesyłek jest usługa Door-To-Door. Zakłada ona, że kurier odbiera przesyłkę bezpośrednio od nadawcy, a następnie doręcza ją we wskazane miejsce. Dokładne zasady wydawania przesyłek określa regulamin danego przewoźnika. Z reguły dostarczenie przesyłki do mieszkania obejmuje paczki o wadze do 31,5 kg. Powyżej tej masy, paczka nie musi być dostarczona bezpośrednio do mieszkania, a jedynie do domu odbiorcy (pod konkretny adres). W praktyce może to być np.:
- klatka wejściowa do bloku;
- brama wjazdowa do posesji prywatnej.
Jeżeli firma kurierska doręcza przesyłkę powyżej wagi, która gwarantuje wniesienie ciężaru, kurier nie ma obowiązku doręczać jej bezpośrednio do mieszkania. Powinien jednak wysiąść z samochodu kurierskiego, a następnie zdjąć paczkę z paki samochodu i umieścić ją przed wejściem do posesji, a następnie zawiadomić odbiorcę.
Jak wygląda dostarczenie paczki przez kuriera powyżej wagi granicznej?
W praktyce często dochodzi do sytuacji, w której kurier nie ma obowiązku wnoszenia paczki. Wystarczy, że zamówisz sprzęt AGD, jak pralka, lodówka lub zmywarka, aby odbiór przesyłki spoczął na odbiorcy.
Rozwiązaniem tego problemu może być usługa wniesienia przesyłki za dodatkową opłatą. Warto jednak pamiętać, że nawet w takim wariancie istnieją pewne ograniczenia. Bardzo duże i ciężkie przesyłki, np. powyżej 70 kg lub 100 kg również nie są objęte obowiązkiem wniesienia. W tym przypadku odpowiedź na pytanie o obowiązki kuriera również zawiera regulamin przewoźnika. Alternatywnym i z pewnością tańszym pomysłem jest wspólne wniesienie przesyłki pod konkretne drzwi z inną osobą.
Warto zwrócić uwagę, że w sytuacji, gdy na jednym liście przewozowym wskazano kilka przesyłek o łącznej masie przekraczającej wagę graniczną, kurier również nie musi wnosić ich na miejsce. Ma on jednak obowiązek wnieść paczki, które zostały umieszczone na osobnych listach przewozowych, a żadna z nich nie przekracza wagi wymienionej w regulaminie.
O wsparciu ze strony kuriera często decyduje jego dobra wola. Kurierzy często pomagają wnieść przesyłki o dużej wadze, nawet jeżeli nie mają takiego obowiązku. Warto jednak zaznaczyć, że nie możemy na to liczyć.
Czy kurier ma prawo odmówić wniesienia paczki do miejsca zamieszkania odbiorcy?
Warto wiedzieć, że kurier ma prawo odmówić wniesienia przesyłki, jeżeli jest to obiektywnie niemożliwe. Tego rodzaju problem występuje np. w przypadku wnoszenia nieformatowych przesyłek w wąskiej klatce schodowej, gdzie po prostu nie ma możliwości manewrowania ładunkiem.
Co dzieje się w przypadku nieodebrania przesyłki przez adresata?
W sytuacji, gdy kurier jest zwolniony z obowiązku wniesienia paczki, a zamawiający nie zszedł do samochodu, aby wnieść ją osobiście, uznaje się, że adresat odmówił on jej przyjęcia. Stosowna adnotacja jest umieszczana w protokole, a paczka wraca do nadawcy.
Czy kurier ma obowiązek dzwonić do adresata?
Do podstawowych zadań kuriera należy odbiór i dostarczenia paczki, a niekiedy jej wniesienie. Kurierzy nie muszą jednak dzwonić do odbiorcy, choć coraz więcej firm stosuje taką strategię. Często też wraz z mailem otrzymasz numer telefonu do kontaktu z kurierem. Oczywiście przy próbie doręczenia pracownicy firm kurierskich powinni skorzystać z domofonu, ale nie możesz oczekiwać, aby kontaktowali się z Tobą telefonicznie.