Istnieje wiele towarów objętych zakazem wysyłki, zarówno na terenie kraju dostawy, jak i za granicą. Wśród nich znajdują się leki, suplementy diety oraz wyroby medyczne, mimo że są niekiedy niezbędne, aby uratować czyjeś życie lub znacząco poprawić jakość egzystencji. Firmy kurierskie nie mogą podjąć się transportu leków ani produktów leczniczych, które wymagają kontrolowanej temperatury przechowywania. Dotyczy to zarówno leków ogólnie dostępnych, jak i sprzedawanych na receptę. Chcesz dowiedzieć się, czy wolno wysyłać leki za granicę, a konkretnie czy można wysłać leki do Holandii, lub czy można wysyłać leki do USA? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Z tego tekstu dowiesz się między innymi:
- czy można przesyłać leki Pocztą Polską lub za pośrednictwem firm kurierskich,
- czy można wysłać leki bez recepty za granicę,
- jakie leki można wysyłać za granicę.
Wysyłka leków kurierem – dlaczego jest niemożliwa?
Niezależnie od formy leku – czy będą to tabletki, pastylki, maści, płyny czy czopki – nie można ich wysyłać kurierem, zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granice. Samochody dostawcze, furgonetki kurierskie oraz magazyny i sortownie nie są dostosowane do przechowywania towarów, które muszą znajdować się w odpowiednim środowisku ochronnym.
Zarówno podczas dostawy przez kuriera do rąk własnych, jak i podczas dostarczenia do automatów paczkowych temperatura podczas transportu przesyłki zawierającej leki może ulegać sporym wahaniom. O tym, jakie temperatury panują w automatach paczkowych, pisaliśmy w tym miejscu na naszym blogu. Niektóre medykamenty narażone na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę mogą stracić swoje lecznicze właściwości, ale wręcz stać się niebezpieczne.
Jednocześnie podczas sortowania w magazynie przez maszyny sortujące paczki mogą ulegać wstrząsom (wyjątkiem są przesyłki niestandardowe sortowane ręcznie), które również mogą mieć wpływ na stan leków. Wszystko to sprawia, że wyroby medyczne nie powinny być wysyłane ani w kurierskich przesyłkach międzynarodowych, ani krajowych.
Wysyłka leków za granicę kraju – kwestie prawne
Ministerstwo zdrowia każdego kraju nie tylko na terenie Unii Europejskiej ma własne restrykcje dotyczące wwożenia na jego teren i wywożenia z niego przesyłek zawierających wyroby medyczne. Niektóre kraje zabraniają wysyłki leków kurierem, nawet jeśli w przesyłce znajduje się potrzebna dokumentacja medyczna oraz recepta. Dlatego warto zapoznać się z prawem w kraju docelowym, bo niekiedy przesyłanie leków za granicę (np. wysyłka leków do USA, Anglii czy Francji) wiąże się z podwójnym rodzajem niebezpieczeństwa.
Z jednej strony lekarstwa mogą stracić swoje właściwości, a tym samym ich zażycie może mieć niepożądane skutki, a z drugiej – osoba, która zleci ich wysyłkę, może mieć poważne problemy natury prawnej. Nie tylko zostanie pociągnięta do odpowiedzialności i będzie musiała zapłacić wysoką karę grzywny, ale w niektórych wypadkach może nawet zostać pozbawiona wolności.
Znajomość prawa może pomóc uniknąć kłopotów
Przykładowo odpowiedź na pytanie, czy można wysłać leki do USA (nawet jeśli wysyłane leki wymagają recepty i będziemy z nich korzystać na własny użytek), znajdziesz dopiero wtedy, gdy paczkę zatwierdzi amerykański Urząd do Spraw Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Administration). Nawet jeśli to nastąpi, to pamiętaj, że nie będzie ona mogła zostać wysłana za pośrednictwem polskiej firmy kurierskiej, albowiem firmy takie jak Kurier InPost, firma kurierska DPD czy przewoźnik DHL (oraz wszystkie inne firmy kurierskie) w swoich regulaminach zabraniają nadawania leków, uznając wszelkie medykamenty za towar zakazany w transporcie międzynarodowym, co reguluje polskie prawo.
Planując wysyłanie leków pocztą lub za pośrednictwem firmy kurierskiej sprawdź, jak ta kwestia ujęta jest w przepisach polskiego prawa. Ustawa Prawo Farmaceutyczne zobowiązała Ministerstwo Zdrowia do aktualizacji listy produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, do których dostęp może być ograniczony w kraju. Wywożenie ich za granicę kraju może wiązać się z karami finansowymi lub pozbawieniem wolności – o ile mowa jest o znacznych ilościach, a nie kilku sztukach niezbędnych dla pacjenta podczas urlopu.
Co z aptekami internetowymi?
W naszym kraju oczywiście działają firmy kurierskie przystosowane do specjalnego transportu leków. To z ich usług korzystają apteki internetowe, bowiem taki kurier przetransportuje medykamenty we właściwy sposób, zapewniając specjalną temperaturę przechowywania i z dbałością o zachowanie wszelkich procedur bezpieczeństwa, które wykluczają uszkodzenia towaru w trakcie transportu i nie mają wpływu na jakość leków. Restrykcyjne zasady dotyczące transportu leków, jak i reguły pozwalające działać e-aptekom, są szczegółowo uregulowane prawnie w ustawie Prawo Farmaceutyczne. Dlatego też kurierzy, z których usług korzystamy na co dzień do przewozu standardowych paczek (np. sprzedając książki przez Internet lub ubrania na Vinted) nie mogą podjąć się dostarczenia tego typu przesyłki, niezależnie od tego, jaki rodzaj leków zawiera. Należy pamiętać, że przesyłki takie są zakazane, dlatego też nie podlegają żadnemu ubezpieczeniu, które chroniłoby je przed uszkodzeniami mechanicznymi, ani reklamacji w przypadku zagubienia.
Nie tylko leki, czyli lista przedmiotów zakazanych – czego nie możesz wysłać kurierem?
Wiesz już, że nie możesz kurierem wysłać lekarstwa przez obowiązujące zasady w Polsce. Musisz wiedzieć, że to, co dozwolone i co zakazane w transporcie, jasno regulują regulaminy konkretnych przewoźników. Nawet właściwe zaadresowanie przesyłki oraz wykorzystanie specjalnego pudełka chłodzącego nie sprawi, że będziesz mógł transportować takie rzeczy, jak między innymi:
- artykuły spożywcze z krótką datą przydatności do spożycia (o tym, jak wysłać żywność kurierem, przeczytasz w tym tekście),
- narkotyki,
- substancje psychotropowe,
- towary, które zawierają substancje powodujące uzależnienie,
- zwierzęta,
- materiały łatwopalne, substancje żrące,
- broń,
- wyroby tytoniowe, alkohol.
Czy można wysyłać leki za granicę pocztą lub kurierem? Podsumowanie
Temat wysyłki leków kurierem reguluje prawo poszczególnych krajów i wiele zależy od danego kraju. Mimo że niektóre firmy kurierskie mogą się tego podjąć bez konsekwencji prawnych, to są to kurierzy współpracujący z aptekami online, którzy mogą zapewnić takiej przesyłce specjalne warunki transportu. Jeśli jednak twoi znajomi mieszkają w innym kraju, i zastanawiasz się, czy wysyłka lekarstw za granicę jest możliwa lub jak wysłać leki na receptę za granicę, to musisz wiedzieć, że jest to zabronione, zarówno przez regulaminy przewoźników, jak i polskie prawo. Co istotne, jeśli wybierasz się w podróż, zwłaszcza poza Unię Europejską, a swoje rzeczy chcesz wysyłać na miejsce kurierem, to możesz mieć pewność, że jeśli celnicy podczas odprawy celnej znajdą leki, to zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej (zwłaszcza, jeśli nie uwzględniono ich w dokumentacji podczas procesu celnego, gdzie musisz m.in. podać rodzaj leków).
Wysyłka leków jest obarczona wieloma ograniczeniami. Oznacza to, że jeśli chcesz kupić leki przez Internet, to najlepiej w kwestii dostawy wybrać odbiór osobisty w aptece. Natomiast, jeśli chcesz wysłać leki, to skorzystaj z firm, które specjalizują się w usługach z tego zakresu, a nie „zwykłych” przewoźnikach. Będzie to bezpieczne rozwiązanie, które zagwarantuje skuteczność, bezpieczeństwo przesyłki i nie będzie niezgodne z prawem kraju, w którym mieszkasz i żyjesz.