W przeciwieństwie do zasad obowiązujących przy zakupach online zwrot towaru w sklepie stacjonarnym jest możliwy tylko w określonych sytuacjach.
Czy można oddać towar w sklepie?
W tym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii zwrotu towarów, które zostały zakupione w sklepie stacjonarnym. Z tekstu m.in. dowiesz się:
- Czy można zwrócić towar w sklepie stacjonarnym oraz jak to wygląda w przypadku zakupów przez internet?
- Jakie są zasady zwrotów do sklepów stacjonarnych w przypadku różnych kategorii produktów?
- Co oferują sklepy stacjonarne w przypadku braku możliwości zwrotu towaru?
- Jak wygląda skuteczny zwrot towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym?
Zwrot towaru zakupionego w sklepie – co mówią prawa konsumenta?
Jakie występują różnice, jeśli chodzi o regulacje prawne, pomiędzy zwrotem w sklepach internetowych a zwrotem produktów zakupionych stacjonarnie?
Zwrot towaru zakupionego w sklepie online
Zwrot towaru zakupionego w sklepie online jest znacznie prostszy niż w przypadku tego nabytego w sklepie stacjonarnym, ponieważ regulują go przepisy ustawy o prawach konsumenta, co wzmacnia pozycję konsumenta. Jakie zasady zwrotu dotyczą sprzedaży internetowej?
Jako klient masz do tego prawo, aby odstąpić od umowy bez podania przyczyny. Jest na to określony czas - 14 dni od otrzymania towaru. Aby to zrobić, musisz poinformować sprzedawcę o decyzji zwrotu, np. za pomocą formularza odstąpienia od umowy, który zazwyczaj jest dostępny na stronie sklepu.
Następnie w przeciągu kolejnych 14 dni od daty zakupu należy odesłać produkt w stanie nienaruszonym, razem z ewentualnymi dodatkami, w oryginalnym opakowaniu, o ile nie jest to wymagane inaczej.
Czy mogę zwrócić towar zakupiony w sklepie stacjonarnym
Zwrot towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym nie jest uregulowany tak restrykcyjnie, jak w przypadku zwrotów zakupów internetowych.
Polskie prawo nie nakłada na sprzedawcę obowiązku przyjmowania zwrotu towaru pełnowartościowego, który nie ma wad.
Jednak w sytuacji, gdy zakupiony produkt jest wadliwy, nie posiada właściwości określonych w opisie produktu, masz prawo złożyć reklamację z tytułu rękojmi lub gwarancji (miejsce zakupu nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z sytuacji, gdy występuje niezgodność produktu z opisem).
Kiedy sklep stacjonarny dokona przyjęcia zwrotu?
Sklep stacjonarny może przyjąć zwrot towaru, jeśli taka możliwość została uwzględniona w wewnętrznym regulaminie.
Nawet jeśli wewnętrzne regulacje sklepu uwzględniają prawo zwrotu, to nadal istnieje ryzyko odmowy przyjęcia towaru, np. w sytuacji gdy zwracany produkt został uszkodzony przez konsumenta, nosi ślady użytkowania lub nie posiada jakości towaru sprzed zakupu, sprzedawca nie ma obowiązku przyjąć takiego produktu (np. brakuje oryginalnego opakowania lub akcesoriów).
W przypadku towarów wrażliwych, takich jak kosmetyki, produkty spożywcze czy bielizna, jako konsument możesz spotkać się z odmową przyjęcia z uwagi na kwestie zdrowotne i higieniczne.
Kluczowe znaczenie mają tu szczegółowe regulacje sprzedawcy, dlatego przed dokonaniem zakupu wypada zapytać o zasady zwrotów obowiązujące w danym sklepie.
Zwrot towaru do sklepu stacjonarnego w przypadku różnych kategorii produktów
Zasady zwrotów w sklepach stacjonarnych mogą różnić się w zależności od rodzaju produktu i polityki danego sprzedawcy.
- W przypadku odzieży, obuwia czy akcesoriów sklepy często oferują możliwość zwrotu lub wymiany w określonym czasie, zwykle termin ten wynosi 14 lub 30 dni, o ile dany towar jest w nienaruszonym stanie, z metkami i paragonem.
- Sprzęt elektroniczny: zazwyczaj można zwrócić produkt jedynie w stanie fabrycznym, bez śladów użytkowania. Na podstawie gwarancji możesz zwrócić towar uszkodzony. Pamiętaj wówczas o oświadczeniu gwarancyjnym, które często jest niezbędne do zwrotu pieniędzy za zakupiony towar w ramach reklamacji.
- W przypadku artykułów higienicznych, kosmetyków czy produktów spożywczych zwrot bywa ograniczony z uwagi na kwestie zdrowotne i higieniczne.
- Produkty personalizowane lub wykonane na zamówienie, takie jak meble na wymiar czy produkty z grawerem, najczęściej nie podlegają zwrotowi, chyba że są wadliwe.
Alternatywy dla zwrotu – wymiana towaru lub karta podarunkowa
Jak już zostało wspomniane, nie zawsze sklepy stacjonarne umożliwiają zwrot towaru. Jednak wielu z tych sprzedawców, którzy nie dopuszczają takiej opcji, mają możliwość wprowadzenia alternatywnego rozwiązania, takiego jak wymiana produktu na inny lub uzyskanie karty podarunkowej o wartości zwróconego towaru.
Wymiana towaru
Wymiana jest szczególnie popularna w przypadku odzieży i obuwia – klient może wybrać inny rozmiar, kolor lub model, o ile różnica w cenie zostanie wyrównana.
Karta podarunkowa
Karta podarunkowa to praktyczne rozwiązanie, które pozwala konsumentowi na dokonanie zakupu w późniejszym terminie.
To korzystna opcja zarówno dla konsumentów, którzy zyskują więcej czasu na podjęcie decyzji, jak i dla przedsiębiorcy, które nie tracą na sprzedaży.
Jak skutecznie dokonać zwrotu w sklepie stacjonarnym?
Aby skutecznie dokonać zwrotu towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym, warto jako konsument odpowiednio się do niego przygotować. W przypadku sklepów stacjonarnych należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
1. Po pierwsze jako konsument dokładnie sprawdź zasady zwrotu towaru w danej placówce handlowej – informacje na ten temat często znajdują się na paragonie, w regulaminie sklepu lub na jego stronie internetowej w odpowiedniej zakładce.
2. Przygotuj dowód zakupu – paragon lub fakturę – ponieważ zwrot nie będzie możliwy bez dokumentu potwierdzającego transakcję.
3. Upewnij się, że towar jest w nienaruszonym stanie, najlepiej w oryginalnym opakowaniu, z kompletem metek i dodatków, jeśli takie były dołączone. Warto również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie produktu w przypadku jego transportu do sklepu.
4. Jeśli sklep wymaga wypełnienia formularza zwrotu towaru, jako konsument postaraj się to zrobić jak najstaranniej i na końcu sprawdź, czy wszystkie wymagane informacje zostały w nim zawarte.
Kupujesz online? Zwracaj zamówienia z epaka.pl
Zakupy online dają duży komfort, zwłaszcza gdy pojawia się konieczność zwrotu nabytego produktu. W takiej sytuacji przesyłkę zwrotną możesz sprawnie nadać, korzystając z platformy epaka.pl.
Dzięki naszej szerokiej ofercie przewoźników oraz wyborze dodatkowych usług możesz wybrać ofertę dostosowaną do swoich potrzeb: od standardowej przesyłki kurierskiej po ekspresową dostawę (jeśli zależy ci na jak najszybszym uporaniu się z kwestią zwrotu towaru zakupionego online).
Nadaj zwrot towaru z domu albo w punkcie
Umożliwiamy wygodne nadanie paczki zwrotnej w jednym ze stacjonarnych punktów nadania i odbioru epaka.pl albo zamówienie kuriera bezpośrednio pod drzwi. Wystarczy wypełnić prosty formularz, podając wymagane dane: wymiary i wagę paczki, adres nadania i odbioru.
Co więcej, w naszym kurierskim poradniku znajdziesz klarowne instrukcje dotyczące tego, jak prawidłowo zapakować do wysyłki zwracany towar.
Z epaka.pl zyskujesz pewność, że twoja przesyłka zwrotna dotrze do sprzedawcy szybko i bezproblemowo!
Skuteczny zwrot w sklepie stacjonarnym – podsumowanie
Podsumowując, możliwość zwrotu towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym uzależniona jest od tego, czy dany sklep uwzględnia ją w swojej polityce – polskie prawo konsumenta nie reguluje tej kwestii (w odróżnieniu od zwrotów do sklepów internetowych).
Należy pamiętać, że nawet jeśli sklep stacjonarny dopuszcza zwrot produktów, to w przypadku określonych ich kategorii (np. artykułów higienicznych) może on być wykluczony. Dlatego każdorazowo przed oddaniem towaru do sklepu warto sprawdzić obowiązujące zasady (np. na stronie internetowej) i dodatkowo upewnić się, że mamy paragonu, który jest podstawą do ewentualnego zwrotu, tudzież wymiany towaru lub jego zamiany na kartę podarunkową.