Tani kurier epaka.pl Blog kurierski Poradniki Ile jest czasu na zwrot towaru? Jak liczyć liczbę dni? Jakie towary można zwrócić?

Ile jest czasu na zwrot towaru? Jak liczyć liczbę dni? Jakie towary można zwrócić?

...

Ile jest czasu na zwrot towaru? Jak liczyć liczbę dni? Jakie towary można zwrócić?

Redakcja epaka.pl   •   31.01.2025   •   9 min czytania

Przy zakupach online, kiedy nie mamy możliwości sprawdzenia wybranego przedmiotu osobiście, często pojawia się późniejsza konieczność oddania go do sklepu, wtedy też rodzą się pytania: ile czasu na zwrot towaru i czy akurat ten rodzaj produktu mogę zwrócić? Na szczęście konsumenci mają prawo do zwrotu towarów zakupionych przez Internet (niekiedy takie udogodnienie występuje też w przypadku zakupów stacjonarnych).

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W poniższym tekście szczegółowo wyjaśniamy temat zwrotu towaru do sklepu, przyglądając się takim jego aspektom:

  • Obowiązujące zasady zwrotu towaru, w tym różnice między zwrotem do sklepu internetowego a zwrotem do sklepu stacjonarnego.
  • Ile jest czasu na zwrot towaru zakupionego przez Internet.
  • Towary, których nie można zwrócić.
  • Poszczególne etapy zwrotu towaru.
  • Wysyłka zwracanych towarów z epaka.pl.

Warunki zwrotu towaru do sklepu

Zwrot zakupionego produktu do sklepu może wydawać się skomplikowany, ale w rzeczywistości, po zapoznaniu się z jego warunkami, okazuje się dość prostą procedurą. Najwięcej nieporozumień może wynikać z różnicy między zwrotami do sklepów internetowych a do tych oferujących sprzedaż stacjonarnie (towar kupiony w lokalu). Wątpliwości może też budzić kwestia dni przysługujących na zwrot, a także to, kto ponosi koszty zwrotu.

Zwrot towaru do sklepu online

W przypadku zakupów internetowych konsument ma ustawowe prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość (poza lokalem przedsiębiorstwa) w ciągu 14 dni od przyjęcia towaru. Może to zrobić nawet bez podawania przyczyny, ale o chęci samego odstąpienia musi poinformować sprzedawcę. To uprawnienie (prawo zwrotu) nadaje ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku.

Wypada wspomnieć, że niektóre sklepy oferują dłuższe terminy na zwrot (nawet kilka miesięcy) – szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w regulaminie danego sprzedawcy.

Zwracany produkt  musi być odesłany w stanie nienaruszonym, najlepiej w oryginalnym opakowaniu, jeśli to możliwe. W przypadku widocznych śladów użytkowania sklep może odmówić pełnego zwrotu kosztów.

Przy zwrocie towaru konieczne jest dołączenie formularza zwrotu, który zwykle można znaleźć na stronie sprzedawcy, może być również wymagany dowód zakupu, np. paragon lub faktury.

Zwrot towaru do sklepu online wymaga odesłania produktu pod wskazany adres. Korzystając z epaka.pl, możesz szybko znaleźć najdogodniejszą opcję przesyłki zwrotnej, aby cały proces przebiegł sprawnie i bez nadmiernych kosztów.

Zwrot towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym

W przypadku sklepów stacjonarnych sytuacja ma się nieco inaczej – prawo klienta do zwrotu nie jest ustawowo gwarantowane, o ile produkt nie jest wadliwy (wtedy można skorzystać z reklamacji z tytułu rękojmi albo na podstawie gwarancji).

Niemniej jednak wielu stacjonarnych sprzedawców w swojej polityce dopuszcza zwrot towaru przez klienta, a jego zasady są określone w regulaminie. Aby skorzystać z takiej możliwości, najczęściej należy zachować paragon/dowód zakupu, towar musi być w stanie nienaruszonym i w oryginalnym opakowaniu, a zwrot powinien zostać dokonany przed upływem określonego terminu.

Niekiedy sklepy stacjonarne zamiast zwrotu pieniędzy za zwracany produkt oferują wymianę na inny, zwłaszcza gdy zakup odbył się w ramach promocji lub wyprzedaży.

Ile czasu na zwrot towaru – jak liczyć dni?

W przypadku sklepów online czas 14 dni na zwrot zaczyna biec od dnia następującego po dniu otrzymania przesyłki z zakupionym towarem (nie liczy się data zawarcia umowy). To oznacza, że jeśli paczka została dostarczona np. 1 marca, termin na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny zaczyna być liczony od 2 marca. Ostatni dzień na dokonanie zwrotu przypada na 14. dzień po rozpoczęciu terminu. Kontynuując wcześniejszy przykład: jeśli termin zaczyna się 2 marca, ostatnim dniem na oświadczenie odstąpienia od umowy konsumenta będzie 15 marca.

Aby zachować termin, wystarczy złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy przed upływem 14 dni. Można to zrobić mailowo lub korzystając z formularza zwrotu, jeśli sklep go udostępnia.

Po złożeniu oświadczenia kupujący ma kolejne 14 dni na odesłanie towaru do sprzedawcy bez podawania przyczyny, licząc od dnia następnego po zgłoszeniu zwrotu.

Termin zwrotu i sposoby jego liczenia w sklepach stacjonarnych zależą od prawa zwrotu ustalonego przez konkretnego sprzedawcę, które można znaleźć w przygotowanym przez niego regulaminie.

Kto pokrywa koszty przesyłki ze zwracanym towarem?

W odniesieniu do zwrotu towaru zakupionego przez Internet koszty przesyłki są regulowane przez przepisy ustawy o prawach konsumenta.

Sprzedawca jest zobowiązany do zwrotu kosztów przesyłki, które poniósł przy wysyłce towaru do klienta. Jednak zwracana kwota nie będzie przekraczać ceny najtańszej opcji dostawy oferowanej przez sprzedawcę. Oznacza to, że jeśli klient wybrał droższą metodę dostawy, sprzedawca zwróci tylko koszt najtańszej opcji.

Koszty związane z odesłaniem towaru do sprzedawcy (przesyłka zwrotna) ponosi kupujący, chyba że sprzedawca wcześniej nie poinformował go o tym obowiązku (np. w regulaminie zwrotów).

W praktyce wiele internetowych sklepów oferuje darmowe zwroty, co oznacza, że pokrywają one koszty odesłania zwracanego produktu.

Podobnie, jak w przypadku terminu, kwestia kosztów zwrotu do sklepów stacjonarnych jest indywidualnie regulowana przez danego sprzedawcę – najczęściej zwrot jest darmowy przy osobistym dostarczeniu produktu do punktu sprzedażowego (warto wziąć pod uwagę, że dany sklep stacjonarny może w ogóle nie uznawać zwrotu wysyłkowego).

Jakich towarów nie można zwrócić do sklepu?

Chociaż prawo do zwrotu rzeczy zakupionych w sieci jest jednym z podstawowych uprawnień konsumenta, istnieje kilka wyjątków, kiedy odstąpienie od umowy i zwrot towaru w sklepie stacjonarnym jest niemożliwy. Oto lista towarów, których najczęściej nie można zwrócić (zarówno do sklepów internetowych, jak i stacjonarnych):

  • Towary wykonane na zamówienie – produkty personalizowane lub wykonane według indywidualnych specyfikacji klienta, np. meble na wymiar, grawerowane przedmioty czy ubrania z haftem.
  • Produkty o krótkim terminie przydatności – np. artykuły spożywcze (m.in. świeże owoce, warzywa, nabiał) czy cięte kwiaty.
  • Towary zapieczętowane ze względów higienicznych lub zdrowotnych – np. bielizna, soczewki kontaktowe, szczoteczki do zębów, jeśli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu.
  • Nagrania audio, wideo i oprogramowanie komputerowe – gdy zostały wyjęte z oryginalnego opakowania.
  • Gazety, czasopisma i periodyki – wyjątkiem są umowy na subskrypcje takich publikacji.
  • Usługi, które zostały w pełni wykonane za zgodą konsumenta przed upływem terminu zwrotu – np. remonty czy instalacje.

Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z polityką zwrotów danego sklepu, szczególnie w przypadku produktów, które mogą być wyłączone z możliwości zwrotu.

Zwrot zakupionego towaru – jak to zrobić?

Proces zwrotu jest zazwyczaj prosty, o ile postępujemy zgodnie z wytycznymi sprzedawcy. Oto kroki, które należy podjąć:

  1. Sprawdź politykę zwrotów sprzedawcy – upewnij się, jakie są warunki zwrotu i czy nie minął termin na odstąpienie od umowy. Informacje te znajdziesz na stronie sklepu lub w regulaminie zakupów.
  2. Wypełnij formularz zwrotu – większość sklepów wymaga dołączenia formularza odstąpienia od umowy, który zazwyczaj jest dostarczany w przesyłce z towarem, można go też pobrać ze strony internetowej sprzedawcy.
  3. Przygotuj towar do zwrotu – upewnij się, że produkt jest w wymaganym przez sprzedawcę stanie i zapakuj go w sposób zabezpieczający przed uszkodzeniem podczas transportu.
  4. Dołącz wymagane dokumenty – oprócz formularza zwrotu, często wymagany jest paragon lub faktura potwierdzająca zakup.
  5. Nadaj przesyłkę – wybierz metodę wysyłki zalecaną przez sprzedawcę (najkorzystniejszą opcję łatwo znajdziesz, korzystając z naszego formularza). Pamiętaj o zachowaniu dowodu nadania, który może być potrzebny w przypadku wystąpienia sporu ze sprzedawcą.
  6. Oczekuj na zwrot pieniędzy – sprzedawca ma 14 dni na zwrot środków od momentu otrzymania towaru.

Dokładne przestrzeganie powyższych kroków pozwoli uniknąć problemów związanych ze zwrotem i przyspieszy jego finalizację.

Zwróć towar do sklepu z epaka.pl

Zwrot towaru jeszcze nigdy nie był tak prosty! Dzięki nam możesz szybko i wygodnie odesłać niechciany produkt do sprzedawcy, niezależnie od miejsca zakupu.

Zorganizuj zwrot w kilku etapach, korzystając z usług najlepszych firm kurierskich zebranych w jednym miejscu.

Wybierz najkorzystniejszą opcję zwrotu

W epaka.pl za pomocą prostego i wygodnego formularza porównasz oferty wielu przewoźników, w ten sposób dopasowując usługę do swoich potrzeb i budżetu.

Wybierz najtańszą opcję, gdy czas nie gra roli, lub zdecyduj się na ekspresową dostawę, zaznaczając odpowiednią opcję dodatkową, jeśli zależy ci na szybkim zwrocie środków za odesłany towar.

Nadaj szybko przesyłkę zwrotną

Gdy już wybierzesz najlepszą dla swych potrzeb usługę kurierską, wystarczy, że przygotujesz paczkę i zamówisz jej odbiór przez kuriera albo udasz się do jednego z ponad 350 stacjonarnych punktów epaka.pl.

Cały proces jest intuicyjny i szybki – wystarczy kilka kliknięć, aby twoja przesyłka zwrotna była gotowa do drogi. A już po nadaniu możesz łatwo śledzić jej losy, korzystając z opcji monitorowania przesyłki na stronie albo w aplikacji mobilnej.

Zwrot towaru z epaka.pl to gwarancja wygody i spokoju – nie trać czasu na zbędne formalności, załatw wszystko we właściwym miejscu!

Warunki zwrotów, ile czasu na zwrot towaru do sklepu – podsumowanie

Zwrot produktu do sklepu, zarówno stacjonarnego, jak i internetowego, wymaga przestrzegania określonych zasad.

Kluczowym elementem jest czas – zgodnie z przepisami ustawy o prawach konsumentach w przypadku zakupów online oświadczenie o odstąpieniu od umowy zakupu (bez obowiązku podania przyczyny) musi zostać złożone w ciągu 14 dni od daty przyjęcia towaru. Następnie w ciągu kolejnych 14 dni liczonych od momentu złożenia oświadczenia należy odesłać zwracany produkt.

W przypadku zwrotów do sklepów stacjonarnych taka możliwość i jej ewentualne warunki zależą od polityki danego sprzedawcy (nie ma on ustawowego obowiązku przyjęcia zwrotu, ale może wykazać taką wolę).

Nie wszystkie produkty podlegają zwrotowi – dotyczy to m.in. rzeczy personalizowanych, szybko psujących się czy takich, które po otwarciu nie nadają się do dalszej sprzedaży ze względów higienicznych.

Koszty przesyłki zwrotnej z reguły pokrywa konsument, chyba że sprzedawca go o tym nie poinformował albo regulamin sklepu stanowi inaczej. 

Zwracając towar, warto pamiętać o dołączeniu dokumentów (wypełniony formularz zwrotu, paragon albo dowód zakupu) i starannym przygotowaniu przesyłki. Nie mniej ważny jest wybór zaufanej firmy kurierskiej – jako epaka.pl oferujemy pomoc w szybkiej organizacji zwrotu towaru, co pozwali ci oszczędzić czas i uniknąć stresu.

Udostępnij:
Pomocny wpis?

Zapisz się teraz do naszego newslettera i otrzymuj
nowości i promocje jako pierwszy!
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę

Pobierz aplikacje mobilną epaka.pl

epaka.pl umożliwia swoim klientom jeszcze szybsze zamówienie kuriera i nadanie paczki z dowolnego miejsca. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób wyślesz swoją przesyłkę i maksymalnie zaoszczędzisz swój czas.

Prosty formularz nadawania

Łatwy wgląd do historii przesyłek

Przejrzysta porównywarka ofert najpopularniejszych firm kurierskich

Szybki dostęp do ustawień konta użytkownika

Bieżące śledzenie przesyłek

Bądź na bieżąco. Zapisz się do Naszego Newslettera.
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę

Używamy plików cookie i innych technologii śledzenia, aby poprawić jakość przeglądania naszej witryny, wyświetlać spersonalizowane treści i reklamy, analizować ruch w naszej witrynie i wiedzieć, skąd pochodzą nasi użytkownicy.

Twoja prywatność jest dla nas ważna

Pliki cookie to bardzo małe pliki tekstowe, które są tworzone i przechowywane na komputerze użytkownika podczas odwiedzania strony internetowej. Używamy plików cookie do różnych celów, w tym do ulepszania obsługi online na naszej stronie internetowej (na przykład, aby zapamiętać dane logowania do konta).
Możesz zmienić swoje ustawienia i odrzucić niektóre rodzaje plików cookie, które mają być przechowywane na twoim komputerze podczas przeglądania naszej strony. Możesz również usunąć wszystkie pliki cookie już zapisane na komputerze, ale pamiętaj, że usunięcie plików cookie może uniemożliwić korzystanie z części naszej strony internetowej.

Niezbędne

Te pliki cookie są niezbędne do świadczenia usług dostępnych za pośrednictwem naszej strony internetowej i umożliwienia korzystania z niektórych funkcji naszej strony internetowej.
Bez tych plików cookie nie możemy zapewnić usług na naszej stronie internetowej.


Zawsze aktywne
Funkcjonalne

Te pliki cookie służą do bardziej spersonalizowanego korzystania z naszej strony internetowej i do zapamiętywania wyborów dokonywanych podczas korzystania z naszej strony internetowej.
Na przykład możemy używać funkcjonalnych plików cookie do zapamiętywania zawartości koszyka lub zapamiętywania danych logowania.


Nieaktywne
Śledzenie i wydajność

Te pliki cookie służą do zbierania informacji w celu analizy ruchu na naszej stronie internetowej i sposobu, w jaki użytkownicy korzystają z naszej strony internetowej.
Na przykład te pliki cookie mogą śledzić takie rzeczy, jak czas spędzony na stronie lub odwiedzane strony, co pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób możemy ulepszyć naszą witrynę internetową.
Informacje zebrane przez te pliki nie identyfikują żadnego konkretnego użytkownika.


Nieaktywne
Targeting i reklama

Te pliki cookie służą do wyświetlania reklam, które mogą Cię zainteresować na podstawie Twoich zwyczajów przeglądania.
Pliki te tworzone przez naszych dostawców treści i/lub reklam, mogą łączyć informacje zebrane z naszej strony z innymi informacjami, które gromadzili niezależnie w związku z działaniami przeglądarki internetowej w ich sieci witryn.
Jeśli zdecydujesz się usunąć lub wyłączyć te pliki cookie, reklamy nadal będą wyświetlane, ale mogą one nie być odpowiednie dla Ciebie.


Przetwarzanie danych przez Google Adevertising Products odbywa się zgodnie z Polityką Prywatności i Warunkami korzystania z usług Google (Kliknij tutaj)

Nieaktywne
Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie i Twoich wyborów, skontaktuj się z nami.