Większość firm kurierskich zastrzega w swoich regulaminach przewozu, że produkty spożywcze znajdują się na liście przedmiotów wyłączonych z przewozu. Oznacza to, że zgodnie z regulaminem przewoźników niektóre produkty żywnościowe nie mogą zostać wysłane w paczce kurierskiej. O jakich produktach spożywczych mowa i co grozi za złamanie zakazu? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule – jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat transportu żywności, to koniecznie czytaj dalej!
Z dzisiejszego tekstu dowiesz się między innymi:
- czy można wysyłać żywność kurierem,
- jakie produkty żywnościowe możesz nadać kurierem, a jakie nie,
- dlaczego przewóz przedmiotów wykluczonych jest zabroniony,
- jak wysłać żywność kurierem i jak przygotować się do transportu żywności kurierem.
Wysyłka żywności kurierem – kiedy jest możliwa?
Wysyłka żywności kurierem jest możliwa, choć wiąże się z całą masą reguł, ograniczeń i zakazów, do których nadawca musi się bezwzględnie stosować. Kluczowe znaczenie ma zawartość paczki. Trzeba bowiem pamiętać, że paczka podczas transportu narażona jest między innymi na zmiany temperatury, a także określony czas transportu, który wydłuża się, gdy chcesz wysłać paczkę poza granice Polski. Jak wysłać jedzenie za granicę? Przede wszystkim warto pamiętać, że podczas wysyłania żywności za granicę dodatkowo dochodzi kwestia obostrzeń obowiązujących przewóz żywności w danym kraju, kwestie odprawy celnej (celnicy mogą zarekwirować produkty spożywcze, które nie mogą przekroczyć granicy), a także warunki atmosferyczne, na które może być wystawiona paczka podczas długiego transportu żywności kurierem za granicę.
Najbezpieczniej nie wysyłać produktów wymagających specjalnych warunków transportu (firmy kurierskie nie mogą zapewnić kontrolowanych warunków jak np. stałej temperatury podczas całego procesu transportu) lub takich, które mają krótki termin ważności. Najlepiej w paczce kurierskiej wysyłać artykuły żywnościowe, które trudno się psują. Do wysyłki kurierem nadają się więc produkty suche i sypkie, te pakowane w metalowe puszki oraz o wydłużonym terminie przydatności do spożycia. Będą to między innymi:
- mąka,
- kasza, ryż, makaron,
- cukier,
- czipsy,
- kawa mielona lub ziarnista, herbata,
- konserwy,
- przeciery pomidorowe w puszkach,
- słodycze zapakowane fabrycznie,
- produkty zapakowane hermetycznie.
Aby bezproblemowo i bezpiecznie wysyłać jedzenie za pośrednictwem firmy kurierskiej, trzeba je odpowiednio zapakować, bo tego typu produkty często wymagają dodatkowej ochrony. Źle zabezpieczona paczka nie tylko naraża jej zawartość, ale może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.
Produkty żywnościowe w przesyłce kurierskiej – jak odpowiednio je zapakować?
Wysyłka żywności kurierem jest możliwa, gdy odsiejemy produkty spożywcze z góry wykluczane z transportu przez przewoźników, a także upewnimy się, że te, które wysłać możemy, na pewno odpowiednio zapakujemy. Warto pamiętać, że kurier nie zapakuje za nas przesyłki (pisaliśmy o tym tutaj) i odpowiedzialność nadawcy za właściwe spakowanie paczki leży całkowicie po jego stronie. Jeśli źle zapakujesz żywność do transportu kurierem, to przewoźnik może nałożyć na ciebie karę finansową, odmówić przyjęcia paczki, a nawet zostanie ona zwrócona pod adres wysyłającego na koszt nadawcy.
Do transportu żywności kurierem warto wykorzystać próżniowe opakowania foliowe oraz kartony izotermiczne, które pozwolą zachować odpowiednią temperaturę, co zwiększa szanse, że zawartość paczki dotrze do adresata w nienaruszonym stanie. Umieść żywność z rodzaju produktów sypkich w woreczkach strunowych i starannie zamknij, odcinając dopływ powietrza. Dodatkowo możesz pakować żywność w plastikowe pojemniki ze szczelnym zamknięciem, które umieścisz w większym kartonie, a puste przestrzenie między nimi zagospodarujesz przez odpowiednie wypełniacze. Transportowanie żywności kurierem po odpowiednim przygotowaniu paczki zwiększa jej bezpieczeństwo. Sprawdź więc, czy paczka spełnia wymagania firmy przewozowej, by mieć pewność, że dotrze ona do adresata.
Istnieje też grupa przedmiotów, które mogą być wysłane tylko po specjalnym ich zapakowaniu – np. tuby z żywnością do wyciskania (np. keczup, majonez, musztarda) muszą być dodatkowo zabezpieczone, by w transporcie nie uległy zgnieceniu (co skutkuje zepsuciem tuby), a tym samym ich zawartość nie wydostała się poza oryginalne opakowanie.
Produkty spożywcze wyłączone z transportu
Wysyłka żywności kurierem, która jest sprzeczna z zasadami firmy, dotyczy między innymi produktów łatwo psujących się (towarów nietrwałych), tych, które wymagają specjalnych warunków transportu lub takich, których opakowania mogą ulec zepsuciu podczas przewozu. Dlatego też ze względów bezpieczeństwa do wysyłki kurierem nie nadają się między innymi:
- produkty w słoikach (soki, dżemy, powidła, przetwory oraz ogórki kiszone, śledzie),
- butelki zawierające alkohol,
- mięso wekowane,
- wyroby tytoniowe,
- suplementy diety,
- owoce, warzywa,
- towary mrożone, lód.
Niemożliwa jest też wysyłka jajek kurierem, bo to produkt, który szczególnie łatwo może ulec uszkodzeniu.
Transport żywności w regulaminach konkretnych firm kurierskich
Żywność przeważnie jest produktem wyłącznym z transportu. Z reguły nie jest to jednak określone wprost. Firmy transportowe nie pozwalają na przewóz artykułów, które szybko się psują albo wydzielają zapach. Oznacza to, że w ramach określonej interpretacji przepisów i wewnętrznych regulaminów, możliwa jest wysyłka jedynie wybranych rodzajów żywności. Jak to wygląda w przypadku firm kurierskich?
Każda z firm transportowych posiada regulamin, w którym wyszczególnione są przedmioty wyłączone z przewozu. Niektórzy z przewoźników ponadto określają wyjątkowe warunki przewozu pewnych towarów.
- Firma DHL nie można przesyłać:
- artykułów, które szybko się psują,
- artykułów wymagających specjalnych warunków przewozu,
- szczątków zwierzęcych.
- Firma FedEx nie pozwala na transport:
- łatwo psujących się środków spożywczych, jedzenia i napoi wymagających chłodzenia albo innej formy kontroli otoczenia.
- Firma GLS nie przewozi:
- rzeczy, które łatwo się psują oraz środków spożywczych,
- produktów pochodzenia zwierzęcego.
- Firma InPost uniemożliwia transport:
- artykułów, które szybko się psują,
- produktów i artykułów, które wymagają szczególnych warunków transportu,
- artykułów, które wydzielają woń albo płyn,
- martwych lub żywych zwierząt i roślin,
- organów zwierzęcych, wydzielin i tkanek zwierzęcych.
- UPS nie pozwala na transport:
- towarów, które łatwo się psują.
Warto wspomnieć, że firma UPS pozwala na transport niektórych spośród zakazanych artykułów na podstawie odrębnej umowy. Wyjątek ten dotyczy jednak tylko tych nadawców, którzy korzystają z usług firmy regularnie.
W ramach odrębnej umowy UPS pozwala na transport towarów, które łatwo się psują i tych, które są wrażliwe na temperaturę, ale tylko pod warunkiem, że nadawca wyśle je na własne ryzyko.
- Firma AmbroExpress nie pozwala na transport:
- rzeczy, które łatwo się psują,
- towarów, które wymagają przewozu w kontrolowanej temperaturze,
- rzeczy, które wydzielają zapachy.
- Za pośrednictwem firmy MEEST nie dostarczymy:
- towarów wymagające temperatury kontrolowanej,
- alkoholu, tytoniu,
- karmy, paszy dla zwierząt,
- leków bez oryginalnego opakowania lub po terminie ważności,
- rzeczy, które łatwo się psują,
- środków spożywczych (w rozumieniu Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia),
- zwłok i szczątków zwierzęcych,
- produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego niepoddanych obróbce cieplnej i innej żywności, z wyjątkiem żywności w opakowaniach fabrycznych o masie do 10 kg w przesyłce.
Firma Meest specjalizuje się w transporcie przesyłek kurierskich na Ukrainę. Z tego też powodu możliwość dostarczenia paczki często zależy od aktualnej sytuacji, które warunkują działania militarne na terenie kraju, oraz możliwości bezpiecznego dotarcia do celu.
- W regulaminie DPD jasno określono, że niemożliwy jest przewóz żywności.
- ORLEN PACZKA nie pozwala na transport:
- środków spożywczych oraz tych, które łatwo się psują,
- towarów, które wymagają temperatury kontrolowanej,
- roślin i zwierząt, w tym ich szczątków.
Jak widać w powyższych regulacjach firm kurierskich, których usługi dostępne są w ofercie epaka.pl, co do zasady zabroniona jest wysyłka świeżej żywności mogącej w trakcie transportu się zepsuć lub roztopić i tym samym doprowadzić np. do powstania zanieczyszczeń w magazynie czy samochodzie dostawczym. Żywność sucha, długoterminowa, odpowiednio zabezpieczona w świetle przepisów przewoźników nie jest wykluczona z transportu.
Przesyłanie żywności z epaka.pl
Serwis epaka.pl we współpracy z przewoźnikami takimi jak na przykład DHL Express, oferuje możliwość przesłania żywności, która nie wymaga zapewnienia specjalnych warunków termicznych, określonego poziomu wilgotności, a także tej, której termin ważności do spożycia wynosi co najmniej 14 dni od dnia przewidywanej dostawy. Umożliwiamy przesyłanie produktów: suchych i sypkich w opakowaniach jednostkowych lub hermetycznych (np. ciastka, kawa, kasza, cukier, orzechy), znajdujących się w słoikach czy szczelnych plastikowych opakowaniach (m.in. sosy, koncentraty), w puszkach (np. owoce, konserwy mięsne) oraz kartonach (m.in. soki, mleko pasteryzowane).
Oczywiście wszystkie artykuły spożywcze powinny być odpowiednio zabezpieczone do transportu – przestrzeń kartonu powinna być dokładnie wyłożona wypełniaczem (np. folią bąbelkową), tak by opakowania z produktami nie przemieszczały się podczas przewożenia.
Wiesz, jak wysłać żywność kurierem z serwisem epaka.pl, ale dalej masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami!
Spełnienie powyższych wytycznych to jedyna możliwość nadania poprzez nasz serwis lub w stacjonarnych punktach epaka.pl przesyłek zawierających żywność. W innych przypadkach osoba wysyłająca takie produkty robi to na własne ryzyko.
W razie wszelkich wątpliwości związanych z wysyłaniem produktów żywnościowych drogą kurierską służymy wszelką pomocą – możesz się z nami skontaktować mailowo, poprzez infolinię albo wizytę w najbliższym punkcie nadania i odbioru przesyłek.
Skontaktuj się z nami:
Infolinia:
Kontakt telefoniczny: 666 999 392
e-mail: bok@epaka.pl
Godziny pracy:
Pn-pt. 9.00-17.00
Znajdź najbliższy stacjonarny punkt epaka.pl >> https://www.epaka.pl/punkty-kurierskie
Jak wysłać żywność kurierem – podsumowanie
Jeśli przeczytałeś uważnie nasz artykuł, to z pewnością wiesz, jak wysłać paczkę z jedzeniem. Wysyłka żywności może wydawać się pewnym wyzwaniem, jednak wystarczy przestrzegać zasad zapewniających bezpieczeństwo przesyłki, aby zrobić to sprawnie i żeby paczka bez problemu dotarła do odbiorcy. Istotne jest między innymi prawidłowe ustawienie czasu wysyłki (zwłaszcza, jeśli chcesz wysłać produkty żywnościowe z czasem spożycia krótszym niż 14 dni – pamiętaj, że nie powinny być one w transporcie już po terminie przydatności).
Wysyłka żywności wiąże się z przestrzeganiem zasad dotyczących pakowania jej – wybierz materiały, które zapobiegną zniszczeniu przesyłki i jej zawartości podczas transportu. Oczywiście towar zakazany (listę przedmiotów, których nie można wysłać kurierem, przedstawiliśmy w jednym z powyższych akapitów) nie może trafić do paczki, niezależnie od tego czy idealnie spełnisz zasady jak pakować żywność, czy nie. Jeśli czegoś nie wiesz, warto sprawdzić to na naszej stronie lub skontaktować się z Biurem Obsługi Klientów. Skorzystaj z serwisu epaka.pl, żeby wysłać jedzenie – odpowiednio zapakowane na pewno zachowa świeżość i smak!