Przesyłka kurierska dostarczana do rąk własnych najczęściej nie ma wielkiego kontaktu z wysokimi albo niskimi temperaturami. Z magazynu lub sortowni trafia w ręce kuriera, a następnie jest transportowana samochodem i przekazywana w ręce adresata. Co się jednak dzieje z przesyłką nadaną do paczkomatu w przypadku nieodpowiednich warunków pogodowych, które panują na zewnątrz? Czy temperatura powietrza ma wpływ na przechowywane w automatach paczkowych pakunki? Tym tematem zajmujemy się w dzisiejszym artykule – zapraszamy do lektury, jeśli chcesz dowiedzieć się:
- czy paczkomaty są ogrzewane,
- czy perfumy zamarzają,
- jak na zmiany temperatur reagują umieszczone w automatach paczkowych przesyłki.
Niskie i wysokie temperatury otoczenia – jak temperatura w paczkomacie wpływa na zawartość przesyłek?
Panujące ostatnio niskie temperatury otoczenia mogły sprawić, że wiele osób zaczęło się zastanawiać, co się dzieje z paczką w przypadku pozostawienia przesyłki na dłuższy czas w automacie paczkowym. Oczywiście dużo zależy od szybkości odbioru osobistego paczki – jeśli zdecydujesz się na niezwłoczne podejmowanie przesyłek z paczkomatu, to nie masz się czym martwić, bowiem twoje zamówienie nie spędzi w automacie tyle czasu, by w jakiś sposób temperatura powietrza wpłynęła na jego stan. Jeśli jednak z jakiegoś powodu zwlekasz z odbiorem zamówienia, a twoja przesyłka należy do wrażliwych na zmiany temperatur i leży w paczkomacie dobę lub dłużej, to pamiętaj, że maszyny nie posiadają izolacji. Oznacza to, że w lecie wnętrze paczkomatów jest rozgrzane, zaś w zimie panuje w nim chłód.
Nikogo nie powinno dziwić, że w automacie paczkowym panuje temperatura równa temperaturze otoczenia. Maszyny te nie są bowiem zaopatrzone w żaden system ogrzewania, który w zimie mógłby chronić paczki przed mrozem, ani chłodzenia czy klimatyzacji, co miałoby zapobiec wysokim temperaturom w lecie. Dlatego też zarówno na stronie sklepów internetowych, jak również w informacjach podawanych przez wielu przewoźników (np. InPost), można znaleźć następujące informacje:
- za umieszczenie w przesyłce towarów wrażliwych na zmiany temperatur oraz nieodpornych na niskie lub wysokie temperatury w całości odpowiedzialność bierze nadawca.
- wewnątrz paczkomatów najczęściej panuje temperatura, która jest równa temperaturze na zewnątrz.
- w okresach dużego nasłonecznienia temperatura wewnątrz paczkomatu może znacząco wzrosnąć (co oznacza, że w ekstremalnych przypadkach może wynosić nawet 60 stopni Celsjusza).
Należy o tym pamiętać, bo są to zapisy, które często mają na celu zapobiegnięcie wnoszeniu roszczeń reklamacyjnych mimo stwierdzenia uszkodzenia opakowania zarówno w kierunku e-sklepu, jak i firmy kurierskiej.
Jakich przedmiotów nie można zamówić do automatu ze względu na temperaturę w paczkomacie?
Wszystko, co napisaliśmy w powyższym akapicie, sprawia, że istnieje lista przedmiotów, których zamawianie i odbiór za pośrednictwem paczkomatów, gdy te nie mogą zapewnić optymalnych warunków temperaturowych, nie jest najlepszym pomysłem. Ze względów bezpieczeństwa lepiej nie zamawiaj do paczkomatów:
- leków,
- suplementów diety,
- produktów leczniczych,
- produktów w sprayu, tj. preparaty czyszczące, antykorozyjne, lakiery, wzmacniające opaleniznę przyśpieszacze,
- folii służącej do oklejania modeli.
Ponadto w paczkomatach nie powinny czekać na odbiór osobisty inne wysyłane produkty, tj.:
- paliwo modelarskie,
- emulsje, kleje,
- produkty łatwopalne,
- akumulatory, baterie.
Podczas mrozu nie musisz się natomiast martwić o perfumy – zarówno woda kolońska, jak i toaletowa mają w sobie taką zawartość alkoholu etylowego, że w rezultacie niestraszne im nawet 30 stopni poniżej zera.
Zamawianie leków i suplementów diety do paczkomatu
Podczas wysyłki wrażliwych przedmiotów należy też pamiętać, że często zabezpieczenie ich folią bąbelkową może być niewystarczające, gdy paczka przeleży całą noc w paczkomacie podczas mrozów. Pamiętaj też, że paczkomatami nie powinno się wysyłać żywności (nawet fabrycznie zapakowane czekoladki mogą ulec stopieniu w wakacyjnym upale) ani leków, co reguluje prawo i czego zabrania Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny. Na skutek tego zakazu niejeden przedsiębiorca prowadzący aptekę musiał się zmierzyć z prowadzonym postępowaniem w sprawie naruszenia rozporządzenia w sprawie nieprawidłowej realizacji wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych.
W przypadku medykamentów stanowisko na temat wysyłki ich do paczkomatów przedstawił nawet Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, twierdząc, że mimo iż tego typu produkty pakowane są opakowania termoizolacyjne, to należy nakazać ludziom, by odbierali je osobiście z aptek lub rąk kuriera. Zamówione produkty lecznicze odbierane powinny być więc samodzielnie z apteki, co wyeliminuje zagrożenie utraty zdrowia poprzez zaaplikowanie sobie uszkodzonego przez temperatury preparatu. Dlatego też w trosce o zdrowie i bezpieczne korzystanie z leków zdarzały się sytuacje, gdy zamawiane produkty lecznicze pakowane termoizolacyjnie z aptek były anulowane, jeśli były zamawiane do automatów paczkowych.
Jak szybko odebrać paczkę w okresach dużego nasłonecznienia lub siarczystych mrozów?
Jeśli nie chcesz, by jakość zakupionych produktów została wystawiona na próbę, to jako odbiorca przesyłki nie zwlekaj z udaniem się do paczkomatu i jej odbiorem. Jeśli tylko masz taką możliwość, zrób to od razu po otrzymaniu wiadomości SMS lub e-mail z informacją, że paczka już na ciebie czeka. Mimo że czas na odbiór przesyłki z automatu paczkowego to najczęściej 48 godzin (dwa dni) – miej na uwadze dobro zamówionych przedmiotów, które mogą źle znosić wysokie lub niskie temperatury. Im szybciej odbierzesz paczkę, tym większa szansa, że w najgorszym razie będziesz miał do czynienia z uszkodzeniem opakowania, a zawartość paczki pozostanie bez zmian.
Jakiego kuriera wybrać?
Po zleceniu wysyłki zamówienia (możesz to zrobić łatwo i szybko za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie epaka.pl w zakładce „Zamów kuriera”) paczka trafia do sortowni, skąd zostaje odebrana przez kuriera i przewieziona do wybranego automatu paczkowego. Zanim to jednak nastąpi, twoim obowiązkiem jest wybór przewoźnika, którego usługi najbardziej odpowiadają twoim potrzebom. Jeśli myślisz o odbiorze paczki z automatu paczkowego, to sprawa jest prosta - możesz wybierać spośród następujących opcji:
- InPost Paczkomat,
- DPD PickUp,
- Orlen Paczka,
- FedEx Punkt.
Temperatura w paczkomacie może mieć wpływ na zawartość paczki – podsumowanie
Jeśli chcesz odebrać przesyłkę za pośrednictwem paczkomatów, a zamówione produkty mogą ulec uszkodzeniu (na przykład zamarznąć) ze względu na panujące temperatury wewnątrz paczkomatu (gdy te np. spadną poniżej zera), weź pod uwagę, że paczkomaty nie są w żaden sposób izolowane. W związku z tym warto jak najszybciej odebrać zamówione przedmioty, aby móc się nimi cieszyć bez obaw, że coś im się stanie ze względu na nagrzewanie lub ochładzanie się paczkomatów.
Pamiętaj też, że sklep internetowy lub apteka mogą anulować zamówienie leków lub innych wrażliwych przedmiotów z możliwością odbioru z paczkomatu, gdy stwierdzą, że produkty te w wyjątkowych warunkach termicznych nie powinny być odbierane za pośrednictwem paczkomatów, bo może mieć to na nie negatywny wpływ. W rezultacie tego postępowania może nie dojść do realizacji zamówienia.
Dlatego też starannie wybierz przedmioty, które chcesz zamówić i odebrać za pośrednictwem paczkomatów i zastanów się, czy nie lepiej wybrać inny rodzaj wysyłki. Na stronie epaka.pl znajdziesz szeroką ofertę firm kurierskich, a także z łatwością dopasujesz ofertę wybranego przewoźnika do własnych potrzeb.