Wielkie gabaryty, nietypowe kształty oraz duża waga większości mebli sprawiają, że wysyłanie ich przy pomocy firmy kurierskiej może stanowić pewne wyzwanie. Nie oznacza to jednak, że jest to zadanie niemożliwe – trzeba jedynie pamiętać, aby odpowiednio zapakować meble do transportu. Jak wysłać stół kurierem i o czym należy pamiętać, nadając przesyłki wielkogabarytowe? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym tekście.
Przeczytaj poniższy artykuł, jeśli chcesz wiedzieć:
- jak wysłać stół kurierem,
- jak zapakować stół do transportu przez firmę kurierską,
- jaka firma umożliwia wysyłkę mebli kurierem.
Wysyłka mebli kurierem – co trzeba wiedzieć na początku?
Firmy kurierskie to nie firmy przeprowadzkowe, dlatego nie ma możliwości wysłania stołu kurierem w całości – trzeba go najpierw rozłożyć na części. Poszczególne elementy (np. odkręcone nogi, blat) musimy następnie spakować do prostopadłościennego kartonu. Trzeba pamiętać, żeby każdy z nich dobrze zabezpieczyć (np. owijając grubą warstwą folii bąbelkowej) – tak, aby w czasie transportu uniknąć uszkodzeń, a mniejsze elementy nie poobijały się o siebie nawzajem. Styropian pomoże zabezpieczyć rogi stołu przed ubiciem. Dodatkowo paczkę dobrze wypełnić na przykład torebkami z powietrzem, wełną drzewną czy styropianowymi chrupkami. Tego rodzaju wypełniacze zapobiegną przesuwaniu się elementów mebli wewnątrz opakowania, wypełniając puste przestrzenie między nimi i zwiększą bezpieczeństwo przesyłki.
Co jeśli poszczególne elementy stołu po rozłożeniu są za duże, by zapakować je do jednej paczki lub wystają poza obrys kartonu? Możesz oczywiście wysłać stół kurierem „na raty”, czyli przygotować kilka mniejszych paczek, na przykład podzielić elementy stołu na dwie paczki i wysłać je osobno. W ekstremalnych przypadkach, gdy blat jest naprawdę długi albo cała konstrukcja jest bardzo ciężka, warto skontaktować się z wybranym przewoźnikiem lub z Biurem Obsługi Klienta serwisu epaka.pl. W wyjątkowych sytuacjach konieczna może być wysyłka na palecie (pamiętaj, że żaden element stołu nie może wystawać poza obrys palety). Więcej na temat przesyłki paletowej dowiesz się z tego tekstu.
Przewóz mebli – kiedy wybrać przesyłkę niestandardową?
Gdy zastanawiasz się, jak wysłać stół kurierem, miej również na uwadze, że każdy przewoźnik ma określone zasady jeśli chodzi o gabaryty przesyłek, które dostarcza. Jeśli twoja paczka przekroczy dopuszczalne wymiary (waga, wysokość, szerokość, długość), to będzie musiała zostać wysłana jako przesyłka niestandardowa. Ten rodzaj paczek charakteryzuje się nieregularnym kształtem lub właśnie nietypowymi wymiarami – przesyłki takie sortowane są ręcznie, a cena ich wysyłki jest wyższa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przesyłek niestandardowych, to zachęcamy do przeczytania tego artykułu.
Jeśli na paczkę o regularnym kształcie i normalnych wymiarach nakleisz naklejkę „Ostrożnie!”, „Uwaga!” lub „Góra/Dół”, to taka przesyłka automatycznie będzie klasyfikowana jako niestandardowa, niezależnie od tego, co do niej zapakujesz. Pamiętaj o tym podczas wypełniania formularza ze zleceniem, bo jeśli wyślesz paczkę niestandardową, a zaklasyfikujesz jako standardową i zostanie to zweryfikowane w sortowni, to przewoźnik nałoży na ciebie karę pieniężną.
Musisz zapakować przesyłkę samodzielnie i zrobić to właściwie, aby możliwy był jej odbiór - kurier nie zapakuje za ciebie paczki (pisaliśmy o tym tutaj), ale może odmówić przyjęcia jej, gdy zauważy nieprawidłowości podczas odbioru przesyłki.
Wysyłka stołu – jaki kurier będzie najlepszy do przewozu mebli?
Jeśli już właściwie przygotowałeś meble do wysyłki kurierem, pozostaje jeszcze wybrać odpowiedniego przewoźnika. Korzystając z serwisu epaka.pl masz zagwarantowany duży wybór oraz atrakcyjne ceny. Swoje usługi w kwestii wysyłki mebli kurierem oferują:
- InPost Kurier,
- firma DPD,
- przewoźnik UPS,
- firma kurierska FedEx,
- przewoźnik GLS,
- kurier DHL,
- firma Ambro Express.
Ze względu na spore wymiary stołu (nawet jeśli zgodnie z naszą sugestią zdecydujesz się go rozkręcić) transport za pośrednictwem firmy kurierskiej będzie możliwy tylko przy wyborze konkretnych przewoźników. Sprawdź w serwisie epaka.pl jacy kurierzy podejmą się wysyłki twojego stołu - wpisz we wskazane miejsca odpowiednie wymiary, a lista dostępnych kurierów automatycznie zostanie zaktualizowana w formularzu wysyłki. Skoro wiesz już jak zapakować meble, to sprawdź w akapicie poniżej jak wypełnić formularz zlecenia wysyłki za pośrednictwem serwisu epaka.pl.
Zamów kuriera za pośrednictwem serwisu epaka.pl
Jeśli szukasz najbardziej odpowiedniej oferty dla swoich potrzeb, to znalezienie najlepszego kuriera (zarówno do wysyłki krajowej, jak i za granicę) umożliwi ci skorzystanie z portalu epaka.pl. Ze względu na intuicyjność formularza zlecenie przesyłki jest proste i zazwyczaj zajmuje tylko kilka minut. Wypełniaj kolejne kroki, zaczynając od podania wymiarów i wagi przesyłki w zakładce „Zamów kuriera”.
W zależności od gabarytów paczki wybierz rodzaj przesyłki (Standardowa/Niestandardowa). Niezależnie od tego, jak duże przedmioty chcesz wysłać (przekroczenie ustalonych limitów może skutkować karą), musisz podać kraj nadania i odbioru (jeśli wysyłasz rzeczy za granicę, to licz się z dłuższym terminem dostawy), a także sposób nadania i odbioru (w przypadku dużych wymiarów raczej niemożliwe będzie wybranie opcji paczkomatu, tak duże przesyłki powinny trafiać bezpośrednio do adresata).
W kolejnym kroku podaj zawartość przesyłki (w tym wypadku będzie to „stół”). Jeśli interesuje cię ubezpieczenie paczki lub nadanie przesyłki za pobraniem, to zaznacz odpowiednie okienko w formularzu. Możesz też wybrać którąś z opcji dodatkowych, które prezentują się następująco:
- powiadomienie telefoniczne przed dostarczeniem,
- potwierdzenie nadania lub doręczenia w formie wiadomości SMS,
- dostawa konkretnego dnia (np. w sobotę) i o konkretnym czasie (np. przed południem).
Nie zapominaj, że za niektóre usługi dodatkowe trzeba osobno zapłacić, bo ich cena nie jest wliczona w podstawowy koszt nadania paczki.
Zanim zdecydujesz się wydrukować gotową etykietę, którą nakleisz na opakowanie zawierające przedmioty do wysyłki kurierem, na wszelki wypadek ponownie sprawdź, czy wszystkie dane są prawidłowe. Jeśli wydrukujesz etykietę i dopiero potem zauważysz błąd, to będziesz musiał anulować zlecenie i zacząć cały proces od początku lub skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta platformy epaka.pl. Biorąc pod uwagę, jak łatwo coś przeoczyć lub zrobić literówkę w adresie, warto dmuchać na zimne i sprawdzić wszystko dwa razy, dzięki czemu zaoszczędzisz czas, a twoja paczka wysyłana za pośrednictwem jednego z wybranych przewoźników na pewno dotrze do celu.
Jak wysłać stół kurierem – podsumowanie
Wśród oferty różnych przewoźników (między innymi InPost Kurier) nie ma usługi przewożenia stołu w całości (nie podejmie się też tego poczta), ale istnieje prosty sposób, aby pozbyć się tego problemu. Należy rozkręcić mebel, rozłożyć go na części i wszystkie jego elementy zapakować w prostopadłościenny karton. Zależnie od wielkości poszczególnych części możesz rozłożyć je w jeden karton lub kilka. Podczas przewozu zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie stołu: poszczególne elementy powinny zostać owinięte folią bąbelkową, wykorzystaj też styropian i odpowiednie wypełniacze, by pozbyć się pustego miejsca. Staranne owinięcie wszystkich elementów ma wpływ na bezpieczeństwo przesyłki.
Wypełniając formularz zlecenia na stronie internetowej epaka.pl pamiętaj o odpowiednim zaznaczeniu wymiarów i wagi paczki (przekroczenie ich może skutkować karą, istnieje też możliwość, że kurier odmówi przyjęcia przesyłki). Może się okazać, że twoja przesyłka ze względu na dużą wagę lub ponadprzeciętną długość może być zrealizowana tylko po zaklasyfikowaniu jej jako niestandardowej.
Wysyłka stołu kurierem jest możliwa dzięki ofercie wielu doświadczonych przewoźników. Sprawdź je i wybierz tę, której usługi najbardziej odpowiadają twoim potrzebom. Wypełnij formularz na stronie epaka.pl, a na koniec umieść na paczcie wydrukowaną z serwisu etykietę. Następnie czekaj na kuriera, który odbierze od ciebie przesyłkę, żeby dostarczyć ją do adresata w Polsce lub za granicą.