Przesyłka pobraniowa to rozwiązanie polegające na tym, że kurier otrzymuje pieniądze od odbiorcy w momencie dostarczenia przesyłki. Zatem w tym przypadku przesyłka nie może zostać przekazana adresatowi do chwili, w której ten nie zapłaci kurierowi kwoty pobrania.
Kurierska przesyłka pobraniowa cieszy się niezmiennie sporym zainteresowaniem, mimo iż większość z nas równie często korzysta z opcji, jaką są przelewy elektroniczne na konto i opłacanie przesyłek "z góry". Sięgamy po opcję "za pobraniem" m.in. kupując w sklepach online bądź korzystając z serwisów aukcyjnych, w sytuacji, gdy nie możemy lub po prostu nie chcemy zapłacić za zamawiany towar przelewem bankowym. Czy jednak wiemy, jak wysłać przesyłkę za pobraniem?
Co to znaczy "za pobraniem"?
Jak już wspomnieliśmy, wysłanie za pobraniem to sytuacja, w której adresat otrzymuje swoją przesyłkę dopiero w momencie uiszczenia odpowiedniej, należnej za towar sumy kurierowi. Paczka kurierska czy też pocztowa pobraniowa może być również nadana przez nas. Wystarczy w tym wypadku wybrać odpowiednią opcję w systemie przewoźnika, z usług którego chcemy skorzystać.
Jak nadać paczkę za pobraniem?
Na czym dokładnie polega wysyłka za pobraniem? Otóż najprościej zrobić to wybierając wariant nadania "za pobraniem" w danej firmie kurierskiej. Tutaj z pewnością trzeba będzie podać także m.in. wagę i wymiary paczki, wskazać termin nadania, wybrać opcję dostawy, ewentualnego dodatkowego ubezpieczenia przesyłki oraz rodzaju opakowania. Wybierając jednocześnie opcję "za pobraniem", automatycznie wskazujemy, że to kurier dostarczając przesyłkę adresatowi pobierze należną nam kwotę za towar, który wysyłamy.
Przesyłka pobraniowa - o tym warto pamiętać
Wiesz już, jak wysłać paczkę za pobraniem. Teraz czas na kilka dodatkowych kwestii, o których warto pamiętać:
decydując się na rozwiązanie, jakim jest paczka pobraniowa, pamiętaj o podaniu numeru rachunku bankowego, na który mają zostać przekazane pieniądze, pobrane za przesyłkę przez kuriera;
opcja paczki pobraniowej oznacza najczęściej, że pobrana zostanie podczas nadania przesyłki dodatkowa lub po prostu nieco wyższa opłata, którą możesz przerzucić na adresata, ale w chwili nadania paczki musisz uiścić Ty, jako nadawca.
Opłata w opcji "za pobraniem"
Koszt nadawanej przesyłki to standardowo koszt dla Ciebie, jako nadawcy. Możesz jednak przerzucić obowiązek uiszczenia opłaty za nadanie na odbiorcę przesyłki. W takiej sytuacji to adresat opłaci koszt związany z wysłaniem paczki. Taka sama zasada dotyczy opłaty za wysyłkę paczki za pobraniem.
Pamiętaj, aby odpowiednio powiększyć o stosowną kwotę należność, jaka przysługuje Ci od odbiorcy przesyłki, w tym o kwotę opłaty realizacji usługi za pobraniem.
Opłata za wysyłkę paczki za pobraniem uwzględnia koszt pobrania gotówki przez kuriera od adresata, a jej wysokość zależy przede wszystkim od wysokości kwoty pobrania oraz terminu zwrotu pobrania.
Czy adresat może sprawdzić przesyłkę pobraniową przed dokonaniem zapłaty?
Odpowiemy krótko - taka opcja nie jest możliwa. Sprawdzenia paczki należy dokonać dopiero po jej opłaceniu.
Termin zwrotu pobrania
W epaka.pl zwrot pobrania następuje do wyboru w:
1 dzień roboczy (1DR)
3 dni robocze (3DR)
7 dni roboczych (7DR)
10 dni roboczych (10DR)
21 dni roboczych (21DR)
Swoje pieniądze możesz odzyskać na dwa sposoby: poprzez przelew na konto bankowe, bądź w punkcie wysyłek epaka.pl