Wymiary europalety od dekad się nie zmieniają. Zostały ustandaryzowane, dzięki czemu transport towarów stał się prostszy. Ułatwia to również rozładunek, załadunek, bo do uniwersalnych formatów palet dostosowane zostały ładownie kontenerów i ciężarówek. Przez to, że te same przepisy obowiązują w Europie, transport międzynarodowy jest bardziej efektowny i prostszy do logistycznego zaplanowania. Do najpopularniejszych rodzajów palet należy europaleta, jednak coraz częściej do wysyłki towarów używa się też palet przemysłowych. Wymiary palet przemysłowych mogą różnić się w zależności od definicji. Żeby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury niniejszego tekstu.
Z naszego artykułu dowiesz się między innymi:
- dlaczego palety przemysłowe mogą różnić się rozmiarem,
- jakie są zastosowania palet przemysłowych,
- kiedy należy ich używać podczas nadawania przesyłki kurierskiej.
Czym jest paleta przemysłowa? Trzy definicje
Najpopularniejszym rodzajem palet, które wykorzystuje się w transporcie, są europalety, których standardowe wymiary wynoszą 1200 mm x 800 mm x 144 mm. Natomiast ich waga oscyluje w okolicy 25 kilogramów, a grubość palety euro liczy 5,7 cala. Posiadają one certyfikację EPAL 1.
Paleta przemysłowa zawsze jest wykonana z drewna, jednak najczęściej jest większa niż paleta euro i wykonana z gorszej jakości materiałów. Niektóre palety przemysłowe (które spełniają normę ISPM 15 — na co wpływ ma rodzaj materiału wykonania i poddanie właściwej obróbce termicznej) wykorzystywane w łańcuchu dostaw są akceptowane na terenie Unii Europejskiej i w Szwajcarii. W zależności od zastosowania możemy wyróżnić trzy rodzaje palet przemysłowych:
- Palety przemysłowe to popularne określenie na palety ISO. Mają one długość 1200 mm, szerokość 1000 mm i wysokość 144 mm. Ich większa podstawa sprawdza się w branży wysyłkowej i logistycznej. Mimo że palety te posiadają unikalne oznaczenia, to mówi się o nich „palety przemysłowe”, ponieważ posiadają większy rozmiar niż standardowe palety, więc wykorzystuje się je do przewożenia większych gabarytowo towarów. Warto pamiętać, że niezależnie od wagi przewożonego przedmiotu, jego obrys nie może wystawać poza paletę — właśnie wtedy pomocne mogą okazać się większe palety ISO zwane powszechnie przemysłowymi.
- Palety jednorazowe również określa się mianem palet przemysłowych. Wymiary palet jednorazowych odpowiadają najczęściej wymiarom palet euro, jednak w przeciwieństwie do europalet nie mają one certyfikatu Europejskiego Stowarzyszenia Palet (ang. European Pallet Association). Dlatego też niekiedy nazywa się je paletami „europodobnymi”. Ten rodzaj palet przemysłowych może różnić się wagą i udźwigiem od palet euro i w przeciwieństwie do nich stosuje się je tylko jednokrotnie.
- Palety CP (ang. chemical pallets) — palety wykorzystywane w branży chemicznej i przeznaczone do przemysłu chemicznego występują w aż dziewięciu różnych wymiarach, z których wszystkie są ustandaryzowane. Również te palety określa się mianem „palet przemysłowych”, choć różnią się od pozostałych opisanych w tym artykule palet między innymi swą budową — posiadają bowiem w środku pustą przestrzeń, która pozwala na przewożenie np. beczek czy zbiorników cylindrycznych.
- Wreszcie paletami przemysłowymi nazywa się palety niestandardowe, czyli wszystkie inne palety drewniane, które różnią się od palet euro. Ich żywotność jest krótka, bowiem zostają zniszczone po zakończeniu transportu, nawet mimo tego, że ten rodzaj palet często produkuje się specjalnie na zamówienie (ze względu na niestandardowe rozmiary) i wykorzystuje do indywidualnych potrzeb przewozowych. Wymiary takich palet nie mają odpowiednika wśród palet EPAL (jak wspomniane już europalety czy półpalety EPAL 7).
Waga i udźwig palet przemysłowych
Ze względu na fakt, że w zależności od rodzaju palet przemysłowych ich standardowe wymiary palet mogą się od siebie różnić, trzeba pamiętać, że również ich waga i udźwig (nośność) mogą ulegać zmianom. Przykładowo paleta ISO waży 33 kilogramy i można za jej pomocą przewozić towary, które ważą nawet 1400 kilogramów.
Inaczej jest z paletami europodobnymi — ich nośność zależy od grubości. Cieńsze warianty oferują obniżoną nośność, natomiast grube palety przemysłowe mają podobną nośność, co europalety certyfikowane. Od 1000 do 1500 kg w przypadku przemieszczanego towaru (nośność dynamiczna) i nawet 4000 kilogramów w przypadku, gdy paleta będzie wykorzystana do składowania towaru i nie będzie transportowana (nośność statyczna).
Popularne wymiary palet przemysłowych
Wspomnieliśmy już, że palety przemysłowe mogą się między sobą różnić, co wpływa na ich zróżnicowane wymiary. Oto najpopularniejsze wymiary palet:
- Najczęściej spotykanym wymiarem palety przemysłowej jest 1200 mm x 1000 mm x 144 mm. Palety typu ISO (zwane również „angielskimi”) są powszechnie stosowane m.in. w branży spożywczej i posiadają oznaczenia Europejskiego Stowarzyszenia Palet, przez co znajdziemy na nich symbole EUR 2 oraz EPAL 2. Wymiary palet przemysłowych tego typu są większe niż w przypadku europalety i podobnie jak wymiary palety euro podlegają standaryzacji.
- Odwrotnością palety ISO są palety przemysłowe o wymiarach 1000 mm x 1200 mm x 144 mm. Wpływa to na fakt, że deski palety są obrócone o 90 stopni względem standardu palet ISO. Palety przemysłowe tego typu posiadają oznaczenia EUR 3 i EPAL 3.
- Wymiary 1200 mm x 1200 mm x 144 mm są na tyle uniwersalne, że tego typu palety przemysłowe są kompatybilne z większością standardowych systemów transportowania i magazynowania. To najczęściej stosowane palety, przez co wykorzystywane są one w różnych branżach oraz sektorach (na przykład w przemyśle spożywczym).
- Palety amerykańskie nie są szczególnie popularne w Europie, ale i z nich niekiedy się korzysta, dlatego warto podać, że to duża paleta: wymiary to 1219 x 1016 mm x 144 mm, a waga oscyluje w granicach 15-20 kilogramów.
Podstawowe zalety palet drewnianych
Do produkcji palet drewnianych (które coraz częściej można dostać w handlu detalicznym) wykorzystywane są różne rodzaje drewna. Posiadają one konkretne zalety, które często sprawiają, że są chętniej wybierane niż palety metalowe lub palety z plastiku. Do najważniejszych atutów palet przemysłowych z drewna należą:
- niższa cena palety przemysłowej bez certyfikacji sprawia, że można ją stosować jako tańszy zamiennik do transportu międzynarodowego lżejszych towarów.
- większa podstawa — przemysłowa paleta powiększona pozwala na transport towarów o większych gabarytach niż standardowa paleta euro.
- możliwość zamówienia palety o indywidualnych wymiarach, co znacznie ułatwia transport produktów o niestandardowych wymiarach lub wadze.
Wysyłka paletowa — kiedy ją wybrać?
Paleta standardowa pozwala na wysyłanie wielkogabarytowych produktów, na przykład sprzętów AGD (sprawdź nasz artykuł, w którym piszemy, jak wysłać lodówkę kurierem), których nie wyślemy standardową paczką ze względu na wymiary, wagę i bezpieczeństwo przesyłki. Wysyłając wielkogabarytowy sprzęt AGD na palecie, masz pewność, że podczas transportu produktów nic nie ulegnie uszkodzeniu — trzeba pamiętać, że towar nie może wystawać poza obrys palety. Regulamin firm kurierskich nakazuje wysyłać taki towar na paletach i przypięty odpowiednimi pasami, co zwiększa stabilność konstrukcji podczas transportu.
Trzeba też pamiętać, że odbiór przesyłki na palecie przemysłowej nie oznacza odebrania jej spod samych drzwi. Często trzeba umożliwić kurierowi odbiór takiej paczki — najlepiej więc umówić się z nim w miejscu, do którego będzie mógł podjechać większym samochodem i będzie miał możliwość swobodnego odbioru paczki (w systemie rampa-rampa, korzystając ze specjalistycznego sprzętu). Więcej o nadawaniu palet i półpalet dowiesz się, czytając ten artykuł.
Wysyłka paletowa z epaka.pl
Jeśli chcesz wysłać przesyłkę paletową szybko i bez zbędnych komplikacji, to skorzystaj z serwisu epaka.pl. Formularz w zakładce „Zamów kuriera” jest intuicyjny i pozwala ekspresowo zlecić nadanie towarów na palecie przemysłowej. W pierwszej kolejności podaj wymiary palety (standardowej lub innej, np. palety amerykańskiej). Wymiary te to długość i szerokość palety oraz wysokość palety przemysłowej wraz z przymocowanym do niej produktem, który chcesz wysłać, a także waga (palety i produktu). Ze stroną epaka.pl wybierzesz przewoźnika, którego oferta najbardziej ci odpowiada, a w razie wątpliwości — zapraszamy do kontaktu. Aby skontaktować się z naszym Biurem Obsługi Klienta, które chętnie udzieli wszelki odpowiedzi, wejdź na tę stronę.
Przesyłkę paletową, w zależności od tego, jakie ma wymiary, możesz nadać z serwisem epaka.pl przez jedną z poniższych firm kurierskich:
- firma DPD umożliwia transport przesyłek paletowych do wysokości 180 centymetrów.
- kurier Ambro Express zapewnia przewóz przesyłek paletowych do wysokości 180 cm.
- przewoźnik FedEx także oferuje obsługę paczek paletowych do 180 centymetrów.
- kurier DHL obsługuje przewóz towarów przy wysokości do 210 cm.
- Poczta Polska gwarantuje wysyłkę przesyłek paletowych do 210 centymetrów.
Wymiary palet przemysłowych — podsumowanie
Jak pokazuje niniejszy artykuł, palety przemysłowe dostępne są na rynku w różnych rozmiarach, na co wpływ ma wiele czynników. Rozmiary palet przemysłowych często warunkowane są przez ich rodzaj — niezależnie od niego, różne rodzaje palet są wykonane z tego samego materiału (drewno różnej jakości). Charakteryzują się tym, że w porównaniu do palet euro są większe, więc mają liczniejsze zastosowania.
Magazynowanie, składowanie, a także transport krajowy i międzynarodowy — ze względu na konkretne oznaczenia, przeznaczone są one do przewożenia ładunków różnej wielkości i wadze (na co wpływ ma ich nośność). Palety europodobne są tańsze w produkcji i nie posiadają odpowiednich oznaczeń (certyfikatów). Z kolei palety jednorazowe (wymiary ich najczęściej przypominają wymiary palet euro) używane są w wielu gałęziach przemysłu.
Dzięki paletom przemysłowym możesz wysłać do odbiorcy wielkogabarytowe sprzęty AGD. Skorzystaj z przesyłki paletowej już dziś — na stronie epaka.pl masz szeroki wybór firm kurierskich, wśród których na pewno znajdziesz taką, która spełnia twoje wymagania!