Coraz mniej osób nosi przy sobie gotówkę. W dzisiejszych czasach niemal wszędzie można zapłacić kartą płatniczą, zrobić szybki przelew albo skorzystać z płatności typu BLIK. Bezgotówkowe transakcje stają się coraz bardziej popularne i znacznie ułatwiają życie – na przykład nie trzeba się martwić, że mamy za duży banknot, z którego druga strona nie będzie mogła wydać nam reszty. Kartą lub BLIK-iem zapłacimy praktycznie wszędzie: w sklepie, restauracji, taksówce czy automacie wydającym bilety komunikacji miejskiej. Również zamawiając paczkę przez Internet, możesz zdecydować się na opcję przesyłki za pobraniem. Jeśli interesuje cię, czy za pobranie można płacić kartą, czy kurier UPS ma terminal i czy u kuriera DPD zapłacę kartą, to odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.
W poniższym artykule przeczytasz między innymi o tym:
- czym jest przesyłka pobraniowa,
- DPD – czy można płacić kartą przy odbiorze,
- czy za przesyłkę DHL można płacić kartą,
- FedEX – czy można płacić kartą,
- jakie są inne sposoby opłacenia przesyłki za pobraniem.
Płatność za pobraniem – czym jest?
Podczas odbioru paczki możliwe jest uiszczenie odpowiedniej opłaty przy wybraniu preferowanej metody płatności (np. kartą lub gotówką). Przesyłkę, za którą należy zapłacić przy odbieraniu jej od kuriera, nazywamy „przesyłką pobraniową” lub „przesyłką za pobraniem”. To wygodny sposób zapłaty za paczkę, a jej wysokość ustala nadawca paczki (na przykład sklep internetowy – na kwotę tę składa się wartość zamówionego towaru oraz koszty dostawy, a także – niekiedy – inne składowe). W przypadku, gdy odbiorca odmówi opłacenia paczki, wróci ona do nadawcy na jego koszt.
W jaki sposób zrealizować płatność bezgotówkową w przypadku odbierania przesyłki pobraniowej?
Istnieje kilka sposobów zapłacenia za zakupione towary podczas odbioru paczki. Przesyłka pobraniowa może być opłacona z wykorzystaniem:
- gotówki – często najwygodniejszy sposób zapłaty, zwłaszcza jeśli odbiorca posiada wyliczoną kwotę do zapłaty i kurier nie musi wydawać reszty, co niekiedy może stanowić problem.
- płatności bezgotówkowej BLIK – ten sposób uiszczenia opłaty nie jest dostępny dla wszystkich użytkowników i zależy od banku, w którym odbiorca przesyłki posiada konto, a także terminala kuriera. Jeśli bank posiada opcję płatności BLIK, a terminal kuriera obsługuję tę metodę, to wszystko się zgadza.
- płatności online – niekiedy przesyłkę pobraniową można zamówić do automatu paczkowego. Wtedy opłatę podczas odbioru możemy uregulować przy pomocy przelewu – o tym, jak to zrobić, dowiesz się z aplikacji przewoźnika, widomości e-mail z informacją o możliwości odbioru paczki. Na naszym blogu znajdziesz również artykuł na ten temat.
Czy odbiorca przesyłki może zapłacić za nią przy pomocy karty płatniczej?
Większość przewoźników nosi przy sobie terminale płatnicze (przykładowo wszyscy kurierzy InPost zawsze mają je w czasie pracy), dlatego często najwygodniejszym sposobem, aby zapłacić za przesyłkę pobraniową, jest zrobienie tego przy pomocy karty płatniczej. W tym wypadku nie trzeba się martwić, czy mamy wyliczoną gotówkę, lub czy kurier będzie miał drobne, by wydać nam resztę. Problemem nie będzie również model terminalu (np. taki, który nie obsługuje płatności BLIK).
Mimo wielu zalet, jakie niesie ze sobą możliwość skorzystania z terminala płatniczego i karty płatniczej podczas odbioru przesyłki za pobraniem, warto pamiętać, że niekiedy złośliwość rzeczy martwych sprawia, że terminal odmawia współpracy. Może być to wynik awarii lub aktualizacji oprogramowania przeprowadzanej przez operatora obsługującego sprzęt. Dlatego czasem warto postawić na staroszkolne metody i mieć przy sobie gotówkę, by w takiej sytuacji nie trzeba było biegać do bankomatu, albo prosić kuriera o ponowne dostarczenie paczki następnego dnia, gdy już będziesz miał odpowiednią ilość pieniędzy.
Przesyłka pobraniowa a bezpieczeństwo odbiorcy
Sama płatność za pobraniem kartą lub gotówką jest całkowicie bezpieczną formą uregulowania opłaty za zakup i przesyłkę. Jednak przed dokonaniem płatności za pobraniem warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów:
- Nie akceptuj przesyłki pobraniowej, jeśli nie jesteś pewny jej pochodzenia. Jeśli nic nie zamawiałeś, a także nie czekasz na żadną przesyłkę, to nie płać za nią od razu. Lepiej skontaktuj się z nadawcą przesyłki lub sprawdź w aplikacji przewoźnika, czy jakaś paczka rzeczywiście została do ciebie wysłana. W dzisiejszych czasach łatwo naciąć się na oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze, stosując „przekręt na kuriera”.
- Sprawdź wysokość płatności za pobraniem – koszty dostawy i wartość zawartości paczki powinny być ustalone, zanim przesyłka zostanie do ciebie wysłana przez nadawcę. W przypadku zakupów online kwota do zapłaty powinna być widoczna w podsumowaniu zamówienia.
- Zweryfikuj czy kwota do zapłaty za przesyłkę pobraniową się zgadza – gdy otrzymasz paczkę od kuriera, upewnij się, że kwota do zapłaty jest odpowiednia. Jeśli różni się od tej, na którą umawiałeś się z nadawcą paczki, np. jest za wysoka, to skontaktuj się z nadawcą i ustal, skąd wynika różnica.
Zamów kuriera z serwisem epaka.pl i zapłać przy odbiorze
Żeby znacznie ułatwić sobie proces zlecania paczki za pobraniem, a także móc wybrać firmę kurierską, której oferta najlepiej pasuje do twoich potrzeb, skorzystaj z serwisu epaka.pl. Intuicyjny proces zlecania przesyłki sprawi, że w mgnieniu oka przejdziesz przez formularz na stronie, a tym samym błyskawicznie zlecisz wysyłkę paczki za pobraniem. W pierwszej kolejności uzupełnij informacje na temat paczki (podając jej wagę oraz wymiary), wybierz rodzaj przesyłki (standardowa/niestandardowa) oraz sposób nadania i odbioru (kurier, punkt/automat, paczkomat).
W kolejnym kroku zadbaj o staranne wypełnienie danych nadawcy i odbiorcy. Opisz zawartość przesyłki, zaznacz okienko „przesyłka za pobraniem”, podaj kwotę oraz formę odbioru pobrania (przelew lub gotówka w Punkcie epaka.pl), wybierz preferowany czas zwrotu środków (patrz kolejny akapit) oraz podaj kwotę ubezpieczenia. Jeśli cię to interesuje, to dobierz usługi dodatkowe, zaznacz potrzebę otrzymania faktury VAT, a w podsumowaniu zlecenia sprawdź wszystkie dane i – jeśli się zgadzają – na koniec zaakceptuj regulamin. Wydrukuj etykietę i gotowe!
Czy kurier DPD ma terminal? Wybierając przesyłkę za pobraniem, możesz skorzystać z usług następujących firm kurierskich:
- kurier UPS – płatność kartą za pobranie to jedna z dostępnych opcji,
- kurier DPD – płatność kartą przy odbiorze jest możliwa, ponieważ kurierzy DPD terminal płatniczy mają zawsze przy sobie,
- firma DHL – płatność przy odbiorze gotówką, jak i kartą to najczęściej formalność,
- przewoźnik FedEx – płatność kartą przy odbiorze jest jak najbardziej możliwa,
- Kurier InPost – za pobraniem (płatność kartą lub gotówką) to jedna z możliwości zamówienia paczki za pośrednictwem tego przewoźnika, warto również pamiętać, że przesyłkę za pobraniem można zamówić również do Paczkomatu InPost,
- firma Ambro Express,
- przewoźnik GLS.
Kiedy nadawca przesyłki dostanie pieniądze?
Pobrana kwota trafi do nadawcy przesyłki w ciągu kilku lub maksymalnie kilkunastu dni od momentu odbioru przesyłki i uiszczenia opłaty pobraniowej. Konkretny czas zwrotu należności w przypadku płatności za pobraniem jest uzależniony od zasad obowiązujących u konkretnego przewoźnika, z którego usług skorzystano podczas nadawania paczki. W serwisie epaka.pl możesz wybrać jedną z trzech możliwości zwrotu środków:
- błyskawicznie (1 dzień roboczy),
- standardowy (7 dni roboczych),
- eko (21 dni roboczych).
Czy u kuriera można płacić kartą? Podsumowanie
Po przeczytaniu powyższych akapitów wiesz już, czy u kuriera UPS można płacić kartą, a także czy kurier DHL ma terminal podczas dostarczania paczki do odbiorcy. Przesyłka za pobraniem, możliwość zapłacenia przy odbiorze, w której często nie bierze udziału nadawca, to wygodna forma dostarczenia paczki do klientów, przekazania towaru bez konieczności natychmiastowego uiszczania należności za wysyłkę. W związku z tym, że za paczkę za pobraniem nie trzeba płacić z góry, jest to często wygodne rozwiązanie, pozwalające chwilowo odwlec w czasie konieczność zapłaty, z czego korzystają coraz liczniejsze grupy ludzi zarówno podczas nadawania prywatnych przesyłek, jak i tych związanych z prowadzonym biznesem.
Większość firm kurierskich oferuje wśród swoich usług tę formę przesyłki, a kupujący często z niej korzystają, na przykład podczas zakupów online. Możliwość wyboru firmy kurierskiej, która oferuje najlepsze dla ciebie rozwiązania bez względu na gabaryty paczki, to zazwyczaj element, który przyciąga klientów do serwisu epaka.pl. Jednocześnie możliwość płacenia kartą (np. Visa Mastercard) podczas odbioru paczki to wygodna alternatywa dla konieczności fizycznie posiadanej gotówki, którą ma przy sobie coraz mniej osób.